کاتالوگ تبلیغاتی، یک بازاریاب قوی و بی دردسر

کاتالوگ تبلیغاتی، یک بازاریاب قوی و بی دردسر

معمولاً زمانی که به داروخانه‌ها مراجعه می‌کنید یا در صدد خریدن یک وسیله‌ی برقی هستید با انواع کاتالوگ‌ها مواجه می‌شوید و می‌توانید اطلاعات کامل محصول مورد نظرتان و جزییات مربوط به شرکت تولید کننده‌ی آن را داخل کاتالوگ تبلیغاتی مشاهده نمایید.
در واقع کاتالوگ تبلیغاتی برای اشخاصی که واسطه‌ی بین تولید کننده و مصرف کننده هستند طراحی و چاپ می‌شوند و حاوی اطلاعاتی از قبیل: انواع محصولات، قیمت، سایز، تعداد رنگ از هر محصول و... می‌باشند. چاپ کارت ویزیت و چاپ تراکت نیز به همین منظور صورت می گیرد و همچون پلی ارتباطی، میانجی گری میان یک کسب و کار و مشتریان را برعهده می گیرد. برخلاف بروشورها که تعداد چاپ بالایی دارند و معمولاً قیمتشان پایین‌تر می‌باشد، چاپ انواع کاتالوگ‌ها به دلیل کمتر بودن تعدادشان و حجم بیشتر مطالب قیمت بیشتری دارد.
در ادامه می‌خواهیم در مورد انواع کاتالوگ تبلیغاتی توضیح دهیم، با خواندن این مطلب در انتها می‌توانید تشخیص دهید که چه نوع کاتالوگی برای کسب و کار شما مناسب بوده و مزایای استفاده از کاتالوگ تبلیغاتی برای بهتر معرفی کردن محصولات یا خدمات شما چیست؟
معمولاً انواع کاتالوگ را بر اساس ویژگی‌های طراحی و چاپ مشخص می‌کنند و اندازه و سایز آن‌ها می‌تواند بنا به کاربردشان متفاوت باشد، اما توصیه‌ی ما به شما توجه به استانداردها می‌باشد، چرا که استانداردهای طراحی و چاپ کاتالوگ تبلیغاتی به صورت تجربی و با توجه به تقاضای مخاطب تعیین شده‌اند.

اگر بخواهیم از نظر طراحی انواع کاتالوگ‌ها را متناسب با کسب و کارهای مختلف دسته بندی کنیم 4 نوع کاتالوگ تبلیغاتی داریم:
 
1: کاتالوگ صنعتی:
کاتالوگ صنعتی همانطور که از اسمش پیداست برای معرفی محصولات و مشاغل صنعتی و بزرگ به کار می‌رود و طراحی آن دارای تفاوت‌های بصری با کاتالوگ‌های دیگر است.
کاتالوگ صنعتی همچنین به دلیل وجود پیچیدگی در محصولات صنعتی دارای وزن و حجم بیشتری نسبت به کاتالوگ‌های دیگر است و باید در طراحی آن نیز دقت بیشتری به کار رود، چرا که بهتر است اطلاعات به سرعت و صریحاً به مخاطب انتقال داده شود و او از حجم بالای محتوا خسته نشود.
 
2: کاتالوگ نمایشگاهی:
کاتالوگ نمایشگاهی معمولاً برای معرفی محصولات و خدمات شرکت‌ها در غرفه‌های نمایشگاه کاربرد دارد. این کاتالوگ‌ها معمولاً حجم کمی دارند چرا که اصولا در نمایشگاه افراد موجود در غرفه‌ها به صورت حضوری راجع به محصولات و خدمات توضیح می‌دهند و کاتالوگ تبلیغاتی را فقط به منظور ماندگاری بیشتر مطالب و یادآوری مجدد به مخاطبان ارائه می‌کنند.
 
3: کاتالوگ آموزشی:
احتمالاً با این نوع کاتالوگ‌ها زمانی برخورد داتشته اید که وسیله‌ی جدیدی را خریداری کرده‌اید و به وسیله‌ی کاتالوگ موجود در بسته بندی طرز کار با وسیله‌ی مورد نظر را آموخته‌اید، البته این فقط یکی از کاربردهای کاتالوگ آموزشی است و این نوع کاتالوگ‌ها را می‌توان در آموزشگاه‌ها و کلینیک‌های درمانی نیز مشاهده کرد.
 
4: کاتالوگ محصولات و خدمات:
این کاتالوگ که در مورد محصولی خاص یا خدمات شرکت توضیح داده است زمانی در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد که او آشنایی کلی نسبت به شرکت دارد و نسبت به جزییات خدمات و محصولا کنجکاو می‌باشد. به وسیله‌ی این نوع کاتالوگ تبلیغاتی می‌توان مخاطب را به سمت خرید یا استفاده از خدمات سوق داد و او را به مشتری شرکت تبدیل کرد. به همین دلیل کیفیت عکس‌های بالا از محصول، محتوای درست و جذاب و طراحی خاص کاتالوگ می‌توانند عوامل مهمی در این نوع کاتالوگ تبلیغاتی باشند. از انواع دیگر کاتالوگ‌ها می‌توان کاتالوگ جنرال و داخلی را نام برد که هر کدام بسته به نوع کاربرد و مزایایی که دارند برای مدل‌های مختلف کسب و کار طراحی و چاپ می‌شوند.
جدا از نوع کسب و کار مورد نظر می‌توانیم انواع کاتالوگ را از نظر سایز و نوع کاغذ نیز دسته بندی نماییم.
به طور کلی سایزهای استاندارد برای چاپ کاتالوگ تبلیغاتی A4،A5 و وزیری (17.24 سانتی میتر) می‌باشند که به صورت افقی و عمودی قابل چاپ هستند. البته، در این مورد می‌توان خلاقیت به خرج داده و ابعاد غیر معمولی را نیز طراحی کرد اما اصولاً برای جلو گیری از اتلاف کاغذ و بالا رفتن هزینه‌ها ابعاد استاندارد انتخاب‌های رایج‌تری می‌باشند.
حالا که با انواع کاتالوگ از نظر کاربرد و ابعاد آشنا شده‌اید با ما در ادامه‌ی این مطلب همراه باشید تا با کاربردهای کاتالوگ تبلیغاتی و مزایای فوق العاده ی استفاده از آن برای کسب و کارتان آشنا شوید.
 
مزایای استفاده از کاتالوگ تبلیغاتی:
 
1: بازاریابی محصولات و خدمات:
شاید بتوانیم ادعا کنیم که این مورد یکی از جذاب‌ترین مزایا و کاربردهای انواع کاتالوگ تبلیغاتی می‌باشد.
کاتالوگ‌ها به عنوان یکی از قوی‌ترین ابزارهای تبلیغات فیزیکی کاملاً می‌توانند به شما کمک کنند تا بازاریابی محصول خود را انجام دهید. به طور مثال در اکثر نقاط دنیا برای معرفی خودروهای یک کمپانی اتوموبیل ابتدا کاتالوگ خودروها به مشتریان ارائه می‌شود که در آن انواع محصولات و امتیازها نوشته شده و پس از آن اگر مخاطب مجذوب یک محصول خاص شود با ارائه‌ی بروشور به مشتری او را در جریان جزییات محصول و سایر اطلاعات قرار می‌دهند. پس می‌توانیم بگوییم در این مرحله اگر بخواهیم بازاریابی خوبی انجام دهیم باید کاتالوگ تبلیغاتی با کیفیت و جذابی را در اختیار مخاطب قرار دهیم.
 
2: راحتی در استفاده:
یکی از دیگر مزایای مهم انواع کاتالوگ این است که سهولت استفاده از آن به مخاطب فرصت راحت بررسی کردن و مقایسه‌ی گزینه‌های پیش رو را می‌دهد. شاید برایتان سؤال باشد که چرا با وجود کاتالوگ‌های آنلاین همچنان کسب و کارها تمایل به چاپ کاتالوگ تبلیغاتی دارند، جالب است بدانید در نظرسنجی که اخیراً در سیدنی استرالیا انجام شده است نتایج نشان می‌دهد که 70% مشتریان کسب و کارها کاتالوگ کاغذی را به کاتالوگ دیجیتال ترجیح می‌دهند.
 
3: تثبیت اطلاعات:
با استفاده از کاتالوگ تبلیغاتی برای معرفی کسب و کار خود می‌توانید اطلاعات را با سرعت بیشتری در ذهن مخاطب ثبت کنید و تأثیر کارتان را بیشتر کنید. در مقایسه با تبلیغات اینترنتی که هرروزه تعداد زیادی از ما به راحتی از کنارشان رد می‌شویم، کاتالوگ‌ها این قابلیت را دارند که اطلاعات را در ذهن مخاطب بیشتر تثبیت کنند. در این مورد توصیه می‌شود نمایندگان شرکت کاتالوگ را بلافاصله بعد از توضیحاتی که راجع به محصولات می‌دهند در اختیار مخاطب قرار دهند تا تثبیت اطلاعات بهتر انجام شود.
 
4: حمل و توزیع آسان:
کاتالوگ‌های تبلیغاتی هم مانند بروشورها از این قاعده مستثنا نیستند و به دلیل سبک بودنشان این امکان را برای کمپانی‌ها فراهم می‌کنند تا آن‌ها را در مکان‌های مختلف توزیع کنند و به این ترتیب جامعه‌ی آماری متنوع‌تری بتوانند کاتالوگ‌ها را مطالعه کنند.
 
5: امکان مقایسه:
می‌توانیم بگوییم که این مزیت هم یکی از دلایل ماندگاری کاتالوگ تبلیغاتی فیزیکی می‌باشد، چرا که ما هرروزه در جستجوهای اینترنتی با تبلیغاتی مواجه می‌شویم که ممکن است یک ساعت بعد دیگر آن‌ها را به خاطر نداشته باشیم چه برسد بخواهیم چند شرکت یا محصول را باهم مقایسه کنیم. اما کاتالوگ فیزیکی این امکان را به خوبی فراهم می‌سازد که شما چند محصول را باهم مقایسه کنید و جزییات هرکدام را به طور دقیق متوجه شوید.
 
6: نشان دادن شخصیت شرکت:
اگر برای طراحی و چاپ کاتالوگ‌ها سراغ تیمی حرفه‌ای بروید و نقطه نظراتتان را مطرح کنید، در نهایت کاتالوگی خواهید داشت که می‌تواند به خوبی شخصیت کاری شما را به مخاطب نشان دهد.
به خصوص در کسب و کارهای هنری یا مربوط به دکوراسیون و معماری این موضوع بسیار مهم و تأثیر گزار می‌باشد. شما با طراحی یک کاتالوگ خاص و جذاب می‌توانید به مخاطب نشان دهید که ادعایتان در مورد طراحی دکوراسیون منزل و سلیقه و دقتی که می‌خواهید در عمل به خرج درست است و این موضوع باعث می‌شود مخاطب سریع‌تر به شما اعتماد کند.
حال که با مزایای ارزشمند کاتالوگ تبلیغاتی آشنا شدید وقت آن است سراغ تیمی بروید که از صفر تا صد طراحی و چاپ کاتالوگ شما را به عهده بگیرند. به شما توصیه می‌کنیم تا از نمونه کارهای تیم چاپ پرنیان نوین دیدن کنید تا از حرفه‌ای بودن ما در زمینه ی طراحی و چاپ اطمینان حاصل کنید. چاپ پرنیان ارائه کننده خدمات چاپ لیبل ، چاپ سربرگ ، چاپ ست اداری ، چاپ اوراق اداری، چاپ جعبه مقوایی و چاپ جعبه لمینتی با سابقه ای طولانی در خدمت مشتریان عزیز و گرامی است.


نمونه کار

اسکرابر نوین پاک

چرا خرید از پرنیان

  • بالاترین کیفیت چاپ و کاغذ
  • تحویل 2 الی 7 روزه
  • زیر یک درصد باطله چاپ
  • بیش از 1000 همکاری موفق
  • بروزترین دستگاه های ایران
  • ضمانت کیفیت کاغذ قبل از چاپ