تاریخچه و انواع لیبل

تاریخچه و انواع لیبل

در این مقاله قصد داریم در رابظه با تاریخچه و معرفی انواع لیبل به شما اطلاعاتی بدهیم تا به طور کامل بااین موضوع آشنا شوید.
تاریخچه
برچسب ظریفی که بر روی کالا چسبانده می‌شود لیبل نام دارد. لیبل معمولاً حاوی اطلاعاتی درباره مشخصات یک کالا یا شی است. لیبل روی اجسام چسبانده می‌شود. در حالی که موارد مشابه مانند «تگ» بر روی اجسام نصب می‌شوند که این مورد درباره‌ی همه‌ی اجسام امکان‌پذیر نیست. قیمت چاپ لیبل در مقایسه با تگ و موارد مشابه ارزان‌‌تر است.
استفاده‌ی رسمی از لیبل و بارکد به سال ۱۹۳۰ باز می‌گردد. علت به‌ کارگیری انواع لیبل‌ سرعت بخشیدن به امور مربوط به خرید‌ و‌ فروش بود. تکنیک‌‌های مورد استفاده در این باره، هنوز هم در حال پیشرفت است. چاپ کارت ویزیت و چاپ تراکت نیز به همین منظور صورت می گیرد و همچون پلی ارتباطی، میانجی گری میان یک کسب و کار و مشتریان را برعهده می گیرد
معرفی انواع لیبل یا برچسب :
لیبل کاغذی (Paper Label)
از نظر نوع و مارک، متنوع‌ترین لیبل است. لیبل کاغذی شامل انواع  لیبلِ مات، گلاسه، نیمه گلاسه در رنگ‌های مختلف به صورت معمولی و برچسبی عرضه می‌شود. محیط مصرف این نوع لیبل، محل‌ها و مکان‌های خشک و پاکیزه بوده و عمر مفید آن کوتاه است.
لیبل بی رنگ و شفاف (Transparent Label)
مشخصه‌ی این نوع لیبل، قابل رؤیت بودن نوشته‌های روی آن از هردوسو است. عمده‌ی مصرف آن روی شیشه‌های اتومبیل و برخی از کارت‌های ضمانتی و برچسب‌های دارای کاربرد بر روی شیشه‌ها است.
لیبل حرارتی (Thermal Label) 
چاپ این نوع لیبل بدون ریبون و توسط حرارت مستقیم هد دستگاه انجام می‌شود. مواقعی از این نوع لیبل استفاده می‌شود که مصرف‌کننده می‌خواهد روی یک جسم مشخصاتی برای چند روز داشته باشد. چون عمر نوشته روی لیبل حرارتی بسیار کوتاه است. عمده‌ترین موارد مصرف در آزمایشگاه‌های پزشکی است.
لیبل اموال (Asset Label)
یکی از ضخیم‌‌ترین انواع لیبل است. به نوعی ساخته می‌شوند که بعداز نصب به صورت سالم از روی جسم کنده نمی‌شود. وقتی خیلی برای کندن آن تلاش شود تکه تکه می‌شود. عمر طولانی دارند اما نباید زیاد زیر نور مستقیم خورشید باشد. این نوع لیبل برای سطح روغنی و چرب مناسب نیست. همانطور که از نام آن مشخص است در ادارات و شرکت‌ها بر روی اموال منقول و اسباب نصب می‌شود.
لیبل متال (Metal Label)
از مقاوم‌ترین نوع لیبل‌ها در برابر انواع پاک‌کننده‌ها است. چون چاپ بر روی آن‌ها بیش‌تر با «ریبون رزین» انجام می‌شود. ضدخش و دارای قدرت چسبندگی زیاد در سرما و گرما (از ۴۰- تا۲۲۰+ درجه) است. اکثراً در لوازم برقی و خودرو کاربرد دارد.
لیبل پشت متال (Back Metal Label)
لیبل پشت متال یکی از بالاترین قدرت‌های چسبندگی در میان لیبل‌ها را دارد. بعضی از اجسام مثل  پارچه ، تایر خودرو و لاستیک‌های نرم به سختی مدت طولانی روی آن عمر می‌کنند. اما لیبل پشت متال کار را ساده کرده است و به جرات می‌توان گفت دیگر از کندن غیر ممکن است. این جنس لیبل در پارچه فروشی‌ها، تایرهای خودرو و غیر استفاده زیادی دارند.
لیبل وُید (Void Label)
این نوع لیبل، مقاومت زیادی در مقابل کش آمدن و گرما (تا 80 درجه) دارد. بیش‌تر به دو نوع نقره‌ای و شطرنجی تقسیم می‌شود. قسمتی از نوع شطرنجی آن در هنگام جدا شدن از سطحی که به آن چسبانده شده روی سطح مذکور مانده و لیبل قابل استفاده‌ی مجدد نمی‌شود. در مدل نقره‌ای، با کندن آن از سطحی که به آن چسبانده شده کلمه‌ی VOID بر سطح، نقش می‌بندد و لیبل دیگر قابل استفاده‌ی مجدد نیست. عمده‌ی مصرف آن در مباحث گارانتی است.
لیبل سکوریتی (Security Label)
کاربرد این لیبل به عنوان برچسب اموال و یا در موارد مرتبط با مباحث گارانتی است. در صورت تلاش برای کندن آن، این لیبل مانند گچ خُرد می‌شود.
لیبل پی وی سی (Pvc Label)
دارای دو نوع مات و براق است. عمده‌ی پایداری آن در برابر عوامل طبیعی از قبیل تابش آفتاب یا باد و باران می‌باشد. این لیبل نیز در لوازم برقی و خودرو کاربرد بیش‌تری دارد. برای چاپ روی برچسب پی وی سی از ریبون‌های وکس رزین، رزین و سوپر رزین استفاده می‌شود. این نوع لیبل از جنس پلاستیک بوده و در مقابل رطوبت و آب و باد مقاوم بوده و در عین حال در مقابل کشیدگی مقاوم است.
لیبل تایوک (Tywac Label)
از الیاف فشرده شده‌ی پارچه‌‌ای ساخته می‌شود و در موارد مرتبط با خودرو و پوشاک استفاده می‌شوند.
رول پارچه‌ای (Fabric Roll)
این لیبل  در صنایع پوشاک کاربرد گسترده‌تری دارد و در آن از چسب استفاده نمی‌شود.
تگ لیبل – لیبل امنیتی (Tag Label)
در حقیقت نوعی لیبل دزدگیر است! که مرتبط به نوعی سیستم مغناطیسی در محل مورد استفاده بوده و باعث جلوگیری از خروج غیر مجاز کالا یا اشیاء از محل مورد نظر می‌شود. چاپ پرنیان ارائه کننده خدمات چاپ سربرگ ، چاپ ست اداری ، چاپ اوراق اداری، چاپ جعبه مقوایی و چاپ جعبه لمینتی با سابقه ای طولانی در خدمت مشتریان عزیز و گرامی است.

نمونه کار

اسکرابر نوین پاک

چرا خرید از پرنیان

  • بالاترین کیفیت چاپ و کاغذ
  • تحویل 2 الی 7 روزه
  • زیر یک درصد باطله چاپ
  • بیش از 1000 همکاری موفق
  • بروزترین دستگاه های ایران
  • ضمانت کیفیت کاغذ قبل از چاپ